Miesiączka w nowoczesnym stylu – jak stosować kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to coraz częściej stosowana alternatywa dla podpasek i tamponów. Na czym polega jego działanie? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Kubeczek menstruacyjny wynalazła w latach 30. XX wieku Leaona Chalmers. Wówczas kubeczki stały się popularne, jednak pojawienie się jednorazowych akcesoriów higienicznych, zostały przez nie wyparte. Dopiero od 2001 roku kubeczek menstruacyjny rozpropagowała Brytyjka Sue Hardy.

Kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny przeznaczony do stosowania przez kobiety w czasie krwawienia miesięcznego. Ma on kształt elastycznego kapturka wykonanego z silikonu, gumy lub tworzywa termoplastycznego TPE. W celu użycia należy wsunąć go do pochwy, otworem skierowanym ku szyjce macicy. Wydzielina miesiączkowa gromadzi się wewnątrz kubeczka. W przeciwieństwie do tamponów i podpasek nie wchłania on krwi miesiączkowej, a zbiera ją w swym wnętrzu. Prawidłowe użytkowanie i przechowywanie kubeczka sprawia, że może być on używany (w zależności od producenta) przez 6 do 12 lat.

Rozmiary i rodzaje kubeczków

Dostępne na rynku kubeczki menstruacyjne występują w wielu kształtach, rozmiarach i rodzajach. Odpowiedni rozmiar (od S do XL) należy dobrać kierując się budową ciała, wiekiem, siłą mięśni pochwy, aktywnością fizyczną, liczbą przebytych porodów siłami natury oraz obfitością miesiączek. Z kolei rodzaj kubeczka zależy od trybu życia użytkowniczki. Dla kobiet mało aktywnych, spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej zalecany jest kubeczek miękki i sprężysty (soft). Mniej elastyczny rodzaj classic przeznaczony jest dla kobiet, które nie są bardzo aktywne fizycznie podczas miesiączki, ale często zmieniają pozycję ciała w ciągu dnia. Kubeczki sport to produkt dla kobiet aktywnych, uprawiających sport. Jest wykonany z twardszego silikonu.

Przeciwwskazania

Kubeczki menstruacyjne są uważane za bezpieczne, jednak należy pamiętać, że podczas ich stosowania zachodzi niewielkie ryzyko wystąpienia wstrząsu toksycznego (występujące także przy stosowaniu tamponów). Rozwiązanie to nie jest jednak zalecane u kobiet, które jeszcze nie współżyły, a którym zależy na zachowaniu nienaruszonej błony dziewiczej.

Jak używać?

Przed pierwszym założeniem kubeczka menstruacyjnego, jak i przed każdym kolejnym cyklem menstruacyjnym, wygotuj go w gorącej wodzie przez około 5 minut. Podczas okresu wystarczy wyczyszczenie pojemnika przy pomocy wody, nawilżanych chusteczek i papieru toaletowego. Po takim zabiegu można użyć go ponownie. Przed założeniem kubeczka menstruacyjnego należ zawsze dokładnie umyć ręce.

Zanim użyjesz pojemnika, ustaw się w dogodnej pozycji. Złożony (w kształt litery S lub C, lub też wywinięty do środka) pojemnik chwyć w dłoń i wsuń go do pochwy zgiętą częścią do góry. W razie problemów z aplikacją można zwilżyć go wodą lub delikatnym żelem dopochwowym.

Jeżeli pojemnik będzie umieszczony zbyt płytko, może powodować dyskomfort w pozycji siedzącej. Częstotliwość opróżniania, mycia i ponownego użycia kubeczka należy dostosować do intensywności krwawienia. Z początku częstotliwość powinna być zbliżona do tej, z jaką zmieniamy tampon czy bardziej chłonną podpaskę.

Zalety i wady korzystania z kubeczków

Korzystanie z kubeczka menstruacyjnego niesie za sobą wiele zalet. Są to:

  • bezpieczeństwo -jego stosowanie nie zagraża zdrowiu kobiety, nie zawiera szkodliwych chemikaliów czy dioksyn.
  • świeżość i higiena – kubeczek nie pozwala, żeby krew wydostała się na zewnątrz i przez cały czas trwania miesiączki wydostaje się z niego tylko w czasie jego opróżniania. kubeczek nie podlega procesom rozkładu i nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu.
  • długotrwała ochrona – kubeczek można nosić do 12 godzin, ale w razie potrzeby należy pamiętać o jego opróżnianiu po 3 lub 6 godzinach.
  • ekologia – to rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska, nie wiąże się z powstawaniem odpadów, w przeciwieństwie do tradycyjnych podpasek i tamponów.
  • brak podrażnień, odparzeń, alergii, do których może dochodzić podczas używania tamponów lub podpasek.
  • mniejszy koszt – zakup zwraca się po kilku miesiącach.
  • wygoda – kubeczek jest niewyczuwalny, można z niego korzystać prowadzą zwyczajny tryb życia. Nie wymaga też tak częstych wizyt w łazience jak zmiana podpaski lub tamponu.

Jak widać, rozwiązanie to ma szereg zalet, ale nie jest pozbawione wad. Niektóre kobiety, na początku użytkowania kubeczka menstruacyjnego mają problem z jego poprawną aplikacją. Jest to jednak etap przejściowy, szybko nabierają wprawy. Dużą barierą dla użytkowniczek jest niekiedy konieczność opróżnienia kubeczka poza domem np. w publicznej toalecie.

Kubeczek menstruacyjny można bez problemu kupić w sklepach internetowych u producentów, w wielu drogeriach oraz aptekach.

Kobieta na dworze

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.

Aneta Parzych

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.