Popękane pięty – Jak zadbać o stopy aby latem wyglądały pięknie?
Zbliża się lato, czas pomyśleć o odkrytych butach. Niestety niektórzy już na samą myśl o sandałach czy klapkach czują stres lub wstyd. Wszystko przez zrogowaciałą lub popękaną skórę na piętach. Wygląda ona nieestetycznie a przy tym powoduje dyskomfort, a niekiedy nawet ból. Może być także przyczyną poważniejszych infekcji. Nie warto więc bagatelizować tego problemu i dbać o swoje stopy regularnie.
Przyczyny zrogowaciałego naskórka na piętach
Problem suchej i grubej skóry na piętach nie jest skutkiem zaniedbania czy niewłaściwej pielęgnacji. Najważniejszą jego przyczyną jest to, że skóra na piętach jest dwa razy grubsza niż w innych rejonach ciała. Narasta też dużo szybciej a przy tym ilość gruczołów łojowych w tym miejscu jest niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniego natłuszczenia i nawilżenia. Dodatkowo możemy wyróżnić inne czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko występowania zrogowaceń skóry w tych rejonach.
Ogromne znaczenie dla kondycji stóp ma noszone przez nas obuwie. Szkodliwe są zarówno szpilki, które wymuszają nieprawidłowy nacisk na stopy, jak również buty na płaskiej i cienkiej podeszwie, które nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji.
Wysuszona skóra może być także konsekwencją nieprawidłowej diety: niedożywienia, odwodnienia lub niedoborów witaminy A czy żelaza. Z błędów żywieniowych może także wyniknąć nadwaga a nawet otyłość, a w ich konsekwencji bolące od nacisku pięty, rozchodząca się i pękająca skóra.
Do powstania problemu pękającej skóry pięt mogą przyczyniać się niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy, choroby nerek, łuszczyca, AZS, a przede wszystkim cukrzyca. Skóra stóp diabetyków jest gorzej ukrwiona, mogą tworzyć się zgrubienia, które pękają. Takie ranki ciężko się goją i stają się furtką dla wirusów i bakterii więc łatwo się nadkażają.
Niekiedy problem ten ma podłoże genetyczne i jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie.
Domowe sposoby na piękne pięty
O nasze stopy możemy skutecznie zadbać w domowym zaciszu.
1) Najłatwiejszą metodą na stopniowe pozbycie się zbędnej ilości naskórka są kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli – może to być np. sól bocheńska lub z Morza Martwego. Ostatecznie można wykorzystać sól kuchenną, ale należy mieć na uwadze, że będzie ona podrażniała powstałe ranki. Stopy należy moczyć przez kilkanaście minut. Optymalna temperatura wody to 35 do 40 stopni.
2) W podobny sposób możemy wykorzystać napary z ziół. W tym celu sprawdzą się rumianek, kozieradka, liście brzozy, koszyczek nagietka, ziele krwawnika czy korzeń żywokostu.
3) Bardzo dobre efekty można osiągnąć mocząc stopy w wywarze z siemienia lnianego. Nasiona zalewamy wrzątkiem a po ostygnięciu, gdy napar jest ciepły moczymy w nim stopy przez kilkanaście minut. Po tym zabiegu warto użyć pumeksu lub tarki aby pozbyć się złuszczającego się naskórka.
4) W domu możemy także przygotować naturalny peeling. Jako baza sprawdzą się chociażby cukier lub kawa. Do nich wystarczy dodać olejek, np. z awokado lub słodkich migdałów, oliwę z oliwek lub masło shea.
5) Kolejnym naturalnym sposobem na pozbycie się zrogowaceń jest naturalna maseczka, np. na bazie miodu, z dodatkiem płatków owsianych.
6) W domowym zaciszu można także regularnie usuwać naskórek pumeksem lub specjalnymi tarkami. Systematyczne zabiegi tego typu są bardzo skuteczne.
Sposoby na pękające pięty z drogerii i apteki
Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające możemy wspomóc się preparatami z drogerii lub apteki.
1) Jednym z rozwiązań jest zastosowanie skarpetek złuszczających. Są to nakładki na stopy nasączone mieszanką kwasów, np. glikolowego, salicylowego, mlekowego. Efekt kuracji widoczny jest po kilku dniach od zastosowania. Wówczas zaczyna odrywać się złuszczony naskórek, co wygląda nieco nieestetycznie. Jednak efekt końcowy jest wart tego poświęcenia.
2) Najbardziej popularnym i najłatwiejszym w użyciu kosmetykiem regenerującym pięty jest krem nawilżający. Zdecydowanie najbardziej skutecznym składnikiem takich kremów jest mocznik, który przy stężeniu do 10% działa zmiękczająco, a przy wyższym wykazuje działanie złuszczające.
3) Poprawę stanu skóry na piętach przynosi także wcierana w nie witamina A. Po zastosowaniu pumeksu lub tarki należy wetrzeć w pięty kapsułkę kupioną w aptece. Następnie nakładamy krem nawilżający i wkładamy bawełniane skarpetki. Zabieg powtarzamy każdego wieczoru a efekty powinny być zauważalne już po tygodniu.
Bardzo popękane pięty – co robić?
Zdarza się, że problem popękanych pięt jest na tyle duży, że domowe czy drogeryjne sposoby nie przynoszą wystarczających efektów. Wówczas należy udać się do lekarza podologa, który za pomocą specjalnych narzędzi profesjonalnie usunie nadmiar naskórka.
Jednak, jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego w pierwszej kolejności zadbajmy o swoje stopy nosząc odpowiednie obuwie, trzymając je wyżej w trakcie odpoczynku oraz używając regularnie pumeksu lub tarki. Jeżeli musimy dużo czasu spędzać w pozycji stojącej, warto co jakiś czas dać odpocząć piętom przenosząc ciężar ciała na palce.
