Komary – jak skutecznie odstraszyć bzyczące insekty?

W wakacje, aby uniknąć upałów, chętnie spędzamy czas nad wodą lub w lesie. Długie ciepłe wieczory zachęcają do przebywania w plenerze, grillowania czy zabawy przy ognisku. Niestety w tych rozrywkach często towarzyszą nam komary. Ich ukąszenia swędzą i najbardziej dokuczają dzieciom. Aby uchronić się przed tymi bzyczącymi intruzami można zastosować ogólnodostępne spraye odstraszające lub sięgnąć po naturalne metody, które będą bardziej bezpieczne dla najmłodszych.

Rośliny – nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami.

Najbardziej bezpiecznie czujemy się we własnym domu. Dlatego to miejsce powinniśmy w pierwszej kolejności zabezpieczyć przed latającymi intruzami. W tym celu sprawdzić się mogą rośliny doniczkowe. Możemy zaopatrzyć się w kilku liściastych przyjaciół, którzy nie tylko ozdobią nasze parapety, ale także obronią nas przed inwazją komarów. Do najskuteczniejszych roślin odstraszających te owady zaliczamy:

– bodziszka cuchnącego – wystarczy potrzeć jego liście, a wytworzy intensywne olejki eteryczne, których komary nie lubią;

– kocimiętkę – zawiera ona olejek eteryczny neptalakton, który odstrasza komary;

– mirt – jego zapach jest przyjemny dla ludzi, ale odrażający dla tych małych bzyczących owadów;

– „komarzycę” a dokładniej stock-600×417 – zapach, który wytwarza odstrasza również mole;

– bazylię i miętę – komary nie lubią ich silnego zapachu;

– turówkę wonną czyli żubrówkę – jej składniki takie jak kumaryna i fitol mają wysoką skuteczność w odstraszaniu komarów. W Polsce nie jest znana z właściwości odstraszających insekty tylko z zastosowania w wyrobach alkoholowych, jednak Amerykanie znają ją i stosują od lat.

„Pachnące” odstraszacze na komary prosto z kuchni.

Komary możemy skutecznie odstraszyć zapachem cebuli i czosnku. Są one na tyle aromatyczne, że wystarczy pokroić je w plasterki, położyć na talerzyku i postawić na parapecie. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że ten zapach może być nieprzyjemny także dla ludzi. Taką samą rolę spełni także gąbka nasączona octem pozostawiona w pobliżu okna lub wyłożone na parapecie liście pomidora.

Tarcza przeciw komarom czyli moskitiera

Jeżeli chcemy spać przy otwartym oknie ale drażni nas zapach cebuli, octu czy czosnku oraz nie mamy serca do hodowania roślin odstraszających komary, najlepszym wyjściem będzie zamontowanie w oknach moskitier. Te cienkie siateczki przepuszczają powietrze, nie zasłaniają widoku za oknem, ale przede wszystkim stanowią barierę dla komarów a także innych owadów. Poza tym są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Dla wielu osób może to być idealne rozwiązanie na dom bez owadów.

Skuteczne i naturalne – olejki eteryczne odstraszające komary

Bardzo skuteczne w odstraszaniu bzyczących insektów, a jednocześnie naturalne, są olejki eteryczne. Rozcieńczone innymi olejami w odpowiedniej proporcji można stosować na skórę zamiast popularnych odstraszaczy w sprayu. Do najbardziej popularnych olejków należą:

– olejek cytrynowy z eukaliptusa – jego skuteczność jest na tyle wysoka, że został oficjalnie zatwierdzony jako naturalny repelent. Według naukowców 32 – procentowy roztwór olejku eukaliptusowego ma 95 – procentową skuteczność w odstraszaniu komarów. Aby samodzielnie sporządzić naturalny repelent na bazie cytrynowego olejku z eukaliptusa, należy połączyć go z olejem słonecznikowym w proporcjach 1:10 i nanieść na skórę. Taka mieszanka działa 3 godziny, jednak nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

– olejek z kocimiętki greckiej – olej i ekstrakt z tej niepozornej rośliny jest ok. 10 razy skuteczniejszy w odstraszaniu brzęczących insektów niż DEET. Okres działania po aplikacji to 2 – 3 godziny.

–  cytronella – ten dość popularny olejek często bywa składnikiem repelentów dostępnych w sklepach. Jego skuteczność (po odpowiednim przygotowaniu) jest szacowana na równi z DEET. Taki produkt może dać nam wytchnienie od komarów na ok. 2 godziny. W plenerze warto skorzystać ze świec z cytronellą.

– geraniol – jest to mieszanka olejków pochodzących z trawy cytrynowej, róży i cytronelli. Okres jego skuteczności wynosi od 2 do 4 godzin, jednak nie należy go używać u osób z wrażliwą skórą. Nigdy nie wolno stosować go w okolicach oczu.

Alternatywa dla naturalnych repelentów – preparaty z DEET

Jeżeli zależy nam na skutecznej ochronie przed insektami ale nie mamy możliwości lub wiedzy jak stworzyć naturalny repelent, możemy skorzystać z dostępnych na rynku preparatów odstraszających komary na bazie DEET lub ikarydyny. Takie chemiczne środki powinniśmy także zastosować wybierając się w rejony, gdzie komary lub inne owady przenoszą groźne choroby.

DEET czyli N,N-dietylo-m-toluamid to substancja chemiczna odstraszająca owady. Jest bardzo skuteczna, działa nawet kilka godzin, ale może działać drażniąco na skórę. Nie należy jej także stosować u dzieci poniżej 2 r.ż.

Ikarydyna jest również popularnym składnikiem środków odstraszających. Nie jest aż tak agresywna dla skóry jak DEET, rzadziej wywołuje reakcje alergiczne, a przy tym działa również na inne owady, np. muchy czy kleszcze

Jeżeli więc następnym razem usłyszysz w domu znajome brzęczenie, warto rozważyć zastosowanie którejś z naturalnych metod odstraszania insektów. W trudnym terenie, np. w lesie lub nad wodą można się jednak wspomóc preparatami chemicznymi. Zawsze jednak należy używać ich z rozwagą i zgodnie z ulotką, zwłaszcza stosując je u dzieci. A kiedy wszystkie metody zawiodą i ukąsi nas komar, wówczas warto zastosować żel na ukąszenia z apteki.