Jak biotyna wpływa na nasz organizm?
Biotyna jest powszechnie kojarzona z przyspieszonym wzrostem włosów. Uważa się, że pozytywnie wpływa na ich kondycję i wygląd. Niedobór biotyny może prowadzić do wypadania włosów.
Czym jest biotyna?
Jest to witamina z grupy B, znana również jako witamina H lub B7. Należy do związków rozpuszczalnych w wodzie, co oznacza, że nasz organizm nie magazynuje jej. Pełni wiele ważnych funkcji w ciele, a nadmiar jest wydalany z moczem. Odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci. Dodatkowo bierze udział w tworzeniu protrombiny, która pełni rolę w procesach krzepnięcia krwi. Odpowiedni poziom biotyny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania enzymów z grupy karboksylaz, uczestniczących w ważnych szlakach metabolicznych, takich jak produkcja glukozy i kwasów tłuszczowych.

Niedobór biotyny
Objawy niedoboru biotyny można zaobserwować gołym okiem. Należą do nich: podrażnienia, przesuszenia oraz stany zapalne skóry (wysypki, łuszczące się obszary). Kolor skóry może wydawać się szarawy, a płytka paznokcia bardzo cienka, krucha i łamliwa. Kolejnym objawem, jaki może się pojawić jest wzmożone wypadanie i łamliwość włosów. Dodatkowo pojawiają się symptomy takie jak: problemy z koncentracją, senność i otępienie lub rozdrażnienie. Niekiedy występuje mrowienie i bóle mięśni. Biotyna jest niezwykle ważna podczas okresu ciąży i karmienia piersią, ponieważ wtedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, a niedobór może powodować wady wrodzone u płodu.
Źródła biotyny
Biotyna znajduje się zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego (wątroba, żółtka jaj) jak i roślinnego (mąka sojowa, mąka ryżowa, mąka pełnoziarnista, pomidory, marchew, szpinak). Zdolność do syntezy tej witaminy posiada jelitowa flora bakteryjna, dlatego warto dbać o jej prawidłowy stan, aby nie narażać się na niedobory biotyny. Należy pamiętać, że florę jelitową niszczy antybiotykoterapia.

W razie niedoborów biotyny w ofercie apteki internetowej (https://aptekacentrum.lublin.pl/) znajdują się zarówno leki bez recepty takie jak BIOTEBAL, jak i suplementy diety wzmacniające włosy, skóre i paznokcie
Źródło: www.medonet.pl
www.muscle-zone.pl
www.aptekacentrum.lublin.pl
www.mp.pl

Jestem studentką V roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W obecnym czasie zajmuję się pisaniem pracy magisterskiej w katedrze Farmakologii z Farmakodynamiką. Interesuję się zdrowym odżywianiem, szczególnie pod kątem diety bazującej na roślinach. Uwielbiam zwierzęta, podróże i aktywny tryb życia. W wolnych chwilach zgłębiam tajniki medytacji mindfulness, praktyki jogi i wiedzy na temat kultur azjatyckich.