Cellulit czyli kłopotliwa pomarańczowa skórka.
Czym jest cellulit?
Cellulit jest zaburzeniem w budowie skóry, szczególnie tkanki podskórnej, które powoduje nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Powstają wówczas nierówności i grudki na udach, pośladkach, biodrach czy brzuchu.
Grudki te widoczne pod skórą to powiększone adypocyty czyli komórki tłuszczowe. W wyniku ich powiększenia dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych i limfatycznych znajdujących się w pobliżu. W efekcie pogorszeniu ulega krążenie, gorzej działa przemiana materii w komórkach, które słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze. Usuwanie z nich toksyn jest spowolnione. W efekcie nieusunięte toksyczne resztki oraz woda zalegają w tkankach.

Przyczyny powstawania cellulitu
Główną przyczyną powstawania cellulitu są zaburzenia hormonalne i zwiększona ilość estrogenów. Oprócz hormonów duże znaczenie ma brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta. Jego powstawaniu sprzyja spożywanie w nadmiarze słodyczy, przetworzonej żywności, soli, gazowanych napojów oraz mięsa naszpikowanego antybiotykami. Złe nawyki żywieniowe takie jak jedzenie w nieregularnych porach czy zbyt obfite kolacje również zwiększają ryzyko. Pozostałe przyczyny powstawania pomarańczowej skórki to siedzący tryb życia, palenie papierosów, picie alkoholu i nadmiar kawy, noszenie obcisłych ubrań czy butów na wysokich obcasach , a także problemy z krążeniem, żylaki kończyn dolnych, skłonności do obrzęków a nawet wady postawy.
Stopnie zaawansowania
Najczęściej stosowaną klasyfikacją cellulitu jest podział 4-stopniowy zaawansowania cellulitu:
- pierwszy stopień cellulitu – występuje na biodrach, udach, kolanach, pośladkach, ramionach. Widoczny jest dopiero po ściśnięciu skóry, wówczas pojawiają się niewielkie grudki i nierówności,
- drugi stopień cellulitu – może pojawiać się po napięciu mięśni, grudki są większe i bardziej blade, jest więc bardziej widoczny,
- trzeci stopień cellulitu – widoczny jest bez ściskania skóry, grudki są zdecydowanie większe i nieregularne, mogą być bolesne,
- czwarty stopień cellulitu – skóra jest pofałdowana, wiotka, a jej strukturę można zauważyć nawet przez ubranie. Guzki są wyczuwalne nawet podczas delikatnego dotyku i bolesne.
Rodzaje cellulitu
Wyróżniamy kilka rodzajów cllulitu, różniących się między innymi wyglądem:
- cellulit twardy – najczęściej występuje u kobiet młodych i aktywnych, jest widoczny dopiero po ściśnięciu skóry,
- cellulit miękki – powstaje u osób po 40. roku życia, mało aktywnych fizycznie. Przyczyną jest zmniejszone napięcie mięśni i wiotkość skóry. Jest widoczny niezależnie od pozycji ciała.
- cellulit obrzękowy – występuje dość rzadko, charakteryzuje się bólem nóg, opuchlizną oraz bladą i cienką skórą,
- cellulit wodny – po ściśnięciu skóry widać, że jej powierzchnia jest nierówna i opuchnięta,
- cellulit tłuszczowy – skóra pokryta jest zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami i drobnymi guzkami, komórki tłuszczowe są powiększone,
- skóra materacowa – liczne guzki i zagłębienia są bardzo widoczne, obszar niedokrwiony, pobrużdżony jest coraz większy, skóra może mieć w tych miejscach niższą temperaturę, zmiany są nieodwracalne, możliwe jest tylko ich zahamowanie.

Jak zwalczać nieestetyczne grudki
Proces powstawania cellulitu to kwestia nie kilku dni, lecz lat. Zdecydowanie lepiej mu zapobiegać, niż być zmuszonym go leczyć. Jeżeli jednak zmiany widoczne są gołym okiem lub przy ściśnięciu fałdu skóry, nie należy dłużej zwlekać, lecz od razu rozpocząć wewnętrzną i zewnętrzną walkę. Jeżeli zmiany staną się guzowate i twarde, odzyskanie gładkiej skóry będzie bardzo trudne.
Przede wszystkim w walce z cellulitem istotna jest zbilansowana dieta. Należy całkowicie wyeliminować niezdrową żywność. Posiłki powinny zawierać błonnik, wysokiej jakości tłuszcze oraz witaminy Wskazane są m.in. pełnoziarniste pieczywo, chude ryby, warzywa, owoce, kasze. Kluczowe jest również nawadnianie organizmu gdyż woda usuwa z niego toksyny. Należy więc pić co najmniej dwa litry dziennie.
Drugi krok to aktywność fizyczna. Na początek warto wprowadzić dłuższe spacery i ćwiczenia w domu. Warto ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu.
Skuteczny w walce z cellulitem jest także tzw. masaż limfatyczny. Wykonuje się go przy pomocy ostrej szczotki, masażera lub rękawicy. Skóra staje się jędrniejsza, szybciej usuwa toksyny. Chińskie bańki z kolei skutecznie rozbijają tkankę tłuszczową, a ich stawianie możliwe jest w warunkach domowych.

Niekiedy warto udać się do specjalistycznego gabinetu. Obecnie stosowanych jest kilka skutecznych metod zwalczania cellulitu – zarówno zabiegi minimalnie inwazyjne jak mezoterapia igłowa, lipoliza iniekcyjna, jonoforeza, jak i całkowicie nieinwazyjne, np. mezoterapia bezigłowa, velashape czy endermologia.

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.