Wyprawka dla noworodka czyli co kupić żeby nie zwariować i nie zbankrutować.

Każda kobieta oczekująca narodzin pierwszego dziecka może czuć się zagubiona w natłoku informacji na temat niezbędnych artykułów, które muszą znaleźć się w wyprawce maluszka. Wszelkie blogi, reklamy czy czasopisma dla mam bombardują nas masą informacji, które mają na celu przekonać nas, że produkt, który prezentują jest absolutnie niezbędny w pierwszych dniach czy miesiącach życia naszego dziecka. Wszystkie te marketingowe ataki musimy obiektywnie przeanalizować i stworzyć własną listę zakupów dostosowaną do naszych potrzeb. W tym krótkim poradniku zamierzam skupić się na produktach, które sprawdziły się w moim przypadku.

Zdjęcie przestawia wyprawkę dla noworodka. Kolorowe zabawki, butelka ze smoczkiem, gumowe kaczki

Wyprawka kosmetyczno-higieniczna.

  1. Tym, co przychodzi na myśl jako pierwsze skojarzenie z bobasem są dla większości ludzi pieluszki. Na początku najlepiej sprawdzą się pieluszki jednorazowe, warto kupić dwa małe opakowania różnych firm na wypadek, gdyby okazało się, że któreś z nich podrażniają delikatną skórę noworodka. Po pewnym czasie można rozważyć używanie pieluch wielorazowych.
  2. Chusteczki nawilżane – zdecydowana większość mam nie wyobraża sobie bez nich życia. Świetnie sprawdzają się przy zmianie pieluszki, ale także do wytarcia buzi czy rączek dziecka. W wielu domach chusteczki mają mnóstwo dodatkowych zastosowań. Warto zwrócić uwagę na skład produktu i wybrać te, które nie zawierają szkodliwych czy podrażniających substancji takich jak PEGi czy parabeny.
  3. Kosmetyki zapobiegające pieluszkowym odparzeniom delikatnej skóry noworodka. W zależności od preferencji można wybrać z szerokiego asortymentu maści, kremów czy zasypek. Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą Bepanthen maść ochronna, Sudocrem czy Linomag maść.
  4. Płyn do kąpieli – wybieramy taki, który nie zawiera w składzie agresywnych detergentów, Pegów, parabenów czy zbędnych konserwantów. Dla dzieci, które mają problem z suchą skórą czy AZS istnieje szeroki asortyment emolientów.
  5. Płatki i patyczki kosmetyczne – przeznaczone do przemywania twarzy, pupy czy uszu maluszka. Warto wybierać te, które są przeznaczone konkretnie do higieny niemowląt.

Drugą częścią sporządzonej przeze mnie listy są produkty „apteczne”, takie jak np..:

  1. Produkty niezbędne do pielęgnacji kikuta pępowiny (w zależności od zaleceń lekarzy może to być Octenisept czy gaziki nasączone alkoholem).
  2. Sól fizjologiczna do przemywania oczu czy nawilżania lub oczyszczania noska.
  3. Gaziki jałowe do przecierania oczek, pielęgnacji pępka itp.
  4. Leki przeciwgorączkowe – na wszelki wypadek, najbezpieczniejsze wydają się czopki z paracetamolem.
Różowe buciki dziecięce z włóczki stojące na kupce różowych ubranek dla noworodka

Największą radość zwykle sprawia kupowanie wyprawki z grupy tekstylia:

  1. Ubranka. W dzisiejszych czasach dostęp do różnorodnych pod względem kroju czy stylu ubranek jest ogromny. Każdy znajdzie coś, co będzie trafiało w jego gust i przede wszystkim będzie wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Na początek warto kupić kilka kompletów różnego rodzaju (pajacyki, body, śpioszki i kaftaniki) i zdecydować, co najlepiej sprawdza się w naszym przypadku.
  2. Pieluszki tetrowe, flanelowe, muślinowe. Są przydatne nie tylko do wytarcia buzi noworodka, podłożenia na ramię przy odbijaniu, ale także w formie otulacza czyprzykrycia w cieplejsze dni. Warto mieć ok. 10 sztuk różnego rodzaju i w razie potrzeby dokupić takie, które najbardziej przypadły nam do gustu.
  3. Ręczniki – najlepiej co najmniej 2 szt. Bardzo praktyczne są ręczniczki z kapturkiem ułatwiające otulenie dziecka po kąpieli i wytarcie główki.
  4. Pościel – absolutnym minimum są prześcieradła (co najmniej dwa) i podkład ochronny na materac łóżeczka. Warto mieć też co najmniej dwa kocyki. Poduszka, kołdra i poszewki nie są niezbędne noworodkowi, jednak często te komplety prezentują się pięknie.

Pozostałe sprzęty i akcesoria:

  1. Termometr do mierzenia temperatury ciała – dużą popularnością cieszą się termometry bezdotykowe. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki i bezbolesny pomiar. Jednak termometry tradycyjne (elektroniczne czy bezrtęciowe) dają bardziej wiarygodny wynik.
  2. Aspirator do noska. Ten sprzęt zwykle nie jest potrzebny od momentu narodzin, jednak staje się niezbędny w najmniej oczekiwanym momencie. Największą popularnością ze względu na skuteczność cieszą się aspiratory podłączane do odkurzacza. Aspiratory wykorzystujące wdech rodzica mają także wielu zwolenników. Ich zaletą jest brak hałasu i mobilność, jednak mimo stosowania filtrów, istnieje duże ryzyko zarażenia się infekcją od dziecka.
  3. Łóżeczko lub kołyska z materacem – w zależności od warunków przestrzennych można wybrać pomiędzy mniejszym lub większym łóżeczkiem (niektóre mają nawet możliwość przekształcenia w „doroślejsze” łóżko) a kołyską, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca ale posłuży zdecydowanie krócej.
  4. Wózek. W dzisiejszych czasach na rynku istnieje mnóstwo różnych modeli wózków. W zależności od oczekiwań możemy wybierać wśród wózków potężniejszych, lepiej amortyzowanych, na kołach pompowanych lub piankowych. Do łask wracają wózki w stylu retro na dużych kołach. Wśród rodziców można wyróżnić tych, którzy za wszelką cenę chcą kupić wózek nowy, jak i zwolenników wózków używanych. Każdy znajdzie coś dla siebie w ramach zaplanowanego budżetu.
  5. Fotelik samochodowy – będzie towarzyszył maluchowi we wszystkich podróżach samochodem już od momentu powrotu ze szpitala do domu aż do (przeciętnie) pierwszych urodzin. Warto więc zainwestować w porządny sprzęt, od którego zależy bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.
  6. Niania elektroniczna. Przydatna rodzicom posiadającym większe mieszkanie lub dom oraz podróżującym razem z dzieckiem. Ten gadżet pozwala „podsłuchać” lub „podejrzeć” co dzieje się z dzieckiem gdy jesteśmy w innym pomieszczeniu. Ostatnio dużą popularnościa cieszą się nianie z kamerką umożliwiającą przekazywanie nie tylko dźwięku, ale również obrazu z pokoju dziecka.
  7. Monitor oddechu. Ten sprzęt dedykowany jest rodzicom dzieci szczególnie narażonych na tzw. śmierć łóżeczkową. Są to dzieci urodzone przedwcześnie, dotknięte niektórymi schorzeniami. Niemniej jednak niektórzy rodzice decydują się na jego zakup bez zaleceń lekarzy, dla własnego spokoju.
Pluszowy miś z husteczką higieniczną, termometrem elektrycznym i syropem.

Jak to zwykle bywa w rodzicielstwie, wiele można sobie zaplanować ale dziecko i tak te plany zweryfikuje. Mam jednak nadzieję, że zaproponowana przeze mnie lista pomoże przyszłym rodzicom dokonać właściwych wyborów w kwestii wyprawki dla noworodka.

Kobieta na dworze

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.

Aneta Parzych

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.