Łupież – wstydliwy lecz powszechny problem
Łupieżem potocznie nazywa się chorobę skóry głowy polegającą na nadmiernym łuszczeniu się naskórka na jej owłosionych obszarach. W rzeczywistości jest to duże uproszczenie, gdyż odmian łupieżu jest znacznie więcej. Poza tym najpopularniejszym występującym na skórze głowy, wyróżnić możemy także łupież pstry, biały, rumieniowy, czerwony czy różowy łupież Gilberta.
Przyczyny łupieżu
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn powstawania łupieżu. Można do nich zaliczyć np.:
– najczęstsza przyczyna to grzyby drożdżakowe (Malassezia) – grzyby te żyją na skórze naturalnie, jednak ich nadmierne namnażanie stanowi patologię. Nadmiernemu rozrostowi tych grzybów sprzyjają zaburzenia pH skóry i jej podrażnienia. To z kolei może być spowodowane nadmierną produkcją łoju, zmianami hormonalnymi, nadmiernym stresem, chorobami autoimmunoligicznymi czy nieprawidłową dietą;
– nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów – nadmierna stylizacja włosów począwszy od ilości stosowanych preparatów czy farb, skończywszy na częstym przegrzewaniu suszarką lub wręcz przeciwnie: zbyt rzadkie mycie włosów czy niedostateczne spłukiwanie szamponu lub odżywki;
– wysuszona skóra – przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest zbyt niska – problem ten występuje głównie zimą;
– podrażnienia skóry, łojotokowe zapalenie skóry – skóra staje się zaczerwieniona i tłusta, pokrywa się białymi lub żółtymi płatami martwego naskórka;
– łuszczyca, egzema;
Problem łupieżu częściej dotyka osoby z określonych grup, np. bardziej podatne na to schorzenie są osoby starsze i dzieci, mężczyźni (ze względu na działanie męskich hormonów wydzielanie łoju jest większe niż u kobiet). Osoby ze skłonnościami do przetłuszczania się włosów również znajdują się w grupie ryzyka. Rozwojowi łupieżu sprzyjają także niektóre choroby (np. neurologiczne), ciągły stres, przebyty atak serca lub wylew, a nawet nieodpowiednia dieta uboga w cynk, odpowiednie kwasy tłuszczowe czy witaminy z grupy B.
Łupież – objawy
Objawy łupieżu mogą być różne w zależności od tego, z jakim jego typem mamy do czynienia. Wyróżniamy bowiem łupież suchy oraz łupież tłusty.
Suchy łupież jest schorzeniem dość powszechnym. Jego znakiem rozpoznawczym są małe, białe płatki najczęściej występujące na czubku głowy i na skroniach. Ponieważ przypominają biały proszek, można je także zauważyć na ramionach. Niekiedy, w ostrzejszych przypadkach złuszczający naskórek nawarstwia się tworząc białe strupy przylegające do skóry głowy. Tłusty łupież z kolei przybiera postać żółtych strupów mocno przytwierdzonych do skóry.

Czym leczyć łupież
Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tego uciążliwego problemu jest zastosowanie szamponu przeciwłupieżowego zakupionego w drogerii lub aptece. Wśród preparatów zwalczających łupież wyróżnia się trzy podstawowe ich rodzaje:
– środki grzybobójcze – ich zadaniem jest zwalczenie przyczyny choroby, przez co przypisuje się im najwyższą skuteczność. Występują jako szampony, lub rzadziej jako emulsje. Najczęściej zawierają ketokonazol, klimbazol, cyklopiroks czy pirokton olaminy. Tego typu preparaty stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Kuracja trwa 4 tygodnie. Ważne jest, aby nie spłukiwać szamponu od razu, a pozostawić go na skórze przez kilka minut, niektóre preparaty należy delikatnie wmasować;
– środki ograniczające produkcję łoju – zmniejszają ilość sebum, zawierają składniki łagodzące, redukują świąd. Można stosować je do podstawowej pielęgnacji włosów i skóry głowy;
– środki keratolityczne – pomagają w pozbyciu się złuszczonego naskórka. Substancje, które zawierają (np. kwas salicylowy, dziegcie, siarka) mają za zadanie wspomagać złuszczanie. Należy je stosować 3 razy na tydzień.
Osoby preferujące naturalne środki, zanim udadzą się do apteki, mogą spróbować domowych sposobów na pozbycie się łupieżu. Jednym z nich jest masaż z użyciem ciepłej oliwy z oliwek lub olejku eterycznego. Powinien on trwać ok. 10 minut, a po tym czasie należy zmyć olejek zwykłym szamponem. Zabieg ten ma także działanie relaksujące. Można także samodzielnie przygotować płukanki do włosów w postaci naparu z tymianku lub pokrzywy czy melisy. Taki specyfik należy nałożyć na umytą wcześniej skórę głowy i nie spłukiwać. Dobry wpływ na skórę dotkniętą łupieżem ma promieniowanie słoneczne, gdyż działa przeciwzapalnie. Nie należy jednak przesadzać z ekspozycją na promieniowanie UV.

Jeżeli domowe lub apteczne kuracje zwalczające łupież nie przynoszą efektu, należy udać się po poradę do lekarza, który dokładnie zdiagnozuje schorzenie i zaleci specjalistyczne leczenie.

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.