Jak się chronić przed oparzeniami słonecznymi?
Słońce, mimo że jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niesie też ze sobą zagrożenia. Nadużywanie korzystania z promieni słonecznych prowadzi do powstania oparzenia słonecznego – skóra jest zaczerwieniona, rozpalona, piecze i boli. Oparzenia pojawiają się zwykle po 1-4 godzinach od wystawienia na słońce.
W największym stopniu na oparzenia narażone są osoby o jasnej karnacji. Najczęściej oparzenia występują na twarzy, dekolcie, ramionach, udach.
Stopnie oparzeń słonecznych
Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia objawia się nasilonym rumieniem skóry, pieczeniem, bólem, wrażliwością na dotyk i obrzękiem. Obejmuje tylko zewnętrzną warstwę skóry i występuje najczęściej.
Oparzenie słoneczne drugiego stopnia pojawia się w postaci bąbli, gorączki, silnego pieczenia, wysięku surowiczego. Mogą występować również nudności i omdlenia. Oparzenia dotyczą naskórka, ale też skóry właściwej.
Najrzadszym typem są oparzenia słoneczne trzeciego stopnia, kiedy zniszczone zostają wszystkie trzy warstwy skóry, nerwy i tkanka podskórna.
Jeśli mamy podejrzenie, że mogliśmy dostąpić oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leczenie oparzeń słonecznych
Łagodne przypadki oparzeń słonecznych możemy leczyć sami. Na początku należy powoli schłodzić oparzone miejsce. W tym celu najlepiej użyć zmoczonych w zimnej wodzie ręczników. Chłód uśmierzy nam ból i zredukuje zaczerwienienie.
Z dostępnych w aptece preparatów stosujemy pantenol w sprayu lub piance, który tworzy barierę ochronną, zapewni odpowiednie nawilżenie, złagodzi podrażnienia i zniweluje uczucie pieczenia.
Pantenol– czy inaczej dekspantenol, nanosimy na podrażnioną skórę kilka razy dziennie, trzymając pojemnik 10-20 cm od spryskiwanej powierzchni ciała. Przed użyciem oczywiście wstrząsamy. Nie stosujemy na ciężkie i obficie krwawiące rany.
Warto stosować też maści zawierające kwas hialuronowy, poprawiający poziom nawilżenia naskórka. Wskazana jest również dodatkowo suplementacja witaminami E i C, które regenerują uszkodzoną skórę.

Inne substancje, które pomogą uporać się z oparzeniem słonecznym i ukoją skórę:
Alantoina– podobnie jak pantenol pobudza regenerację naskórka, a także nawilża i wygładza szorstką i popękaną skórę.
Żel aloesowy– sok z aloesu, kremy z aloesem- aloes przyspiesza gojenie ran, otarć i koi poparzenia słoneczne.
Olej lniany– dobrze nawilża i uspokaja skórę.
Domowe sposoby
Z domowych sposobów na oparzenia słoneczne sprawdzi się okład z zimnego jogurtu, kefiru czy maślanki. Produkty te obniżą temperaturę, przywrócą skórze prawidłowe pH oraz nawilżą. Innym sposobem będą okłady z nagietka, który likwiduje stany zapalne. 2 łyżki suszonych kwiatów nagietka gotujemy w około 250 ml wody i odstawiamy pod przykryciem do zaparzenia. W ostygniętym naparze moczymy gazę i przykładamy na chore miejsce. Tak samo możemy postąpić z miętą, która ma działanie chłodzące.


Jestem studentką V roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W obecnym czasie zajmuję się pisaniem pracy magisterskiej w katedrze Farmakologii z Farmakodynamiką. Interesuję się zdrowym odżywianiem, szczególnie pod kątem diety bazującej na roślinach. Uwielbiam zwierzęta, podróże i aktywny tryb życia. W wolnych chwilach zgłębiam tajniki medytacji mindfulness, praktyki jogi i wiedzy na temat kultur azjatyckich.