Filtry słoneczne i wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć
Kiedy powinniśmy stosować filtry?
Nie wielu z nas wie, że nie tylko w okresie letnim, wyjeżdżając na wakacje, powinniśmy chronić skórę przed promieniami słonecznymi. Tak naprawdę konieczne jest stosowanie filtrów przez cały rok, gdyż słońce wysyła do Ziemi promieniowanie niezależnie od pory roku. Nawet jeśli słońce jest zasłonięte chmurami to i tak promieniowanie (słabsze) dociera do naszej planety.
Niewielkie dawki promieniowanie UV mają pozytywny wpływ na nasz organizm np. odgrywają rolę w syntezie witaminy D3, a ta chroni nas przed krzywicą i osteoporozą. Stymulują wydzielanie melanin w skórze, co działa antydepresyjnie i relaksująco.
Rodzaje promieniowania słoneczego

Co to jest promieniowanie UVA?
UVA to tak zwane promieniowanie długie, stanowi większość promieniowania docierającego do Ziemi. Przenika przez szyby okienne i wodę. Dostaje się nawet do głębokich warstw skóry- do skóry właściwej. Powoduje momentalną pigmentację skóry.
Warto wspomnieć, że reakcje nadwrażliwości na leki (fototoksyczne i fotoalergiczne) są zależne w większej mierze od tego rodzaju promieniowania.
Ważnym aspektem jest fakt, że promieniowanie to odpowiada za fotostarzenie skóry, głównie przez negatywny wpływ na kolagen i fibroblasty- narusza strukturę skóry, niekorzystnie wpływa na śródbłonek naczyń krwionośnych skóry i macierz komórkową.
Co to jest promieniowanie UVB?
Nazywamy je promieniowaniem rumieniowym- to ono odpowiada za oparzenia słoneczne.
Stanowi 5% ogólnego spektrum promieniowania UV docierającego do Ziemi. Nie przenika przez chmury, szyby, wodę tak jak UVA. Niszczy komórkowe DNA, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Filtry w kosmetykach
W celu ochrony naszej skóry przed nadmiernym promieniowaniem w kosmetykach stosuje się 2 rodzaje filtrów.
Są to filtry fizyczne-mineralne np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu. One odbijają lub rozpraszają promieniowanie UV. Te filtry pozostawiają na skórze białą warstwę.
Drugim rodzajem są filtry chemiczne, absorbujące promieniowanie UV. Przykładem jest Tinsorb M czy Octokrylen.
Powinniśmy wybierać kosmetyki, które zawierają związki z obu tych grup.
Czym jest SPF?
Jest to wskaźnik stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Mieści się w skali od 2 do 50. Oznacza jak długo możemy pozostać na słońcu z zastosowaniem kremu z filtrem do powstania pierwszego podrażnienia.
Im wyższy SPF tym większa ochrona przeciwsłoneczna.
SPF | Stopień ochrony |
10 | Niska ochrona |
25 | Średnia ochrona |
30, 50 | Wysoka ochrona |
50+ | Bardzo wysoka ochrona |

Stopień ochrony przed promieniowaniem UVA jest trudniejszy do określenia, gdyż promieniowanie to nie powoduje zaczerwienienia skóry. W celu określenia ochrony stosuje się inne wskaźniki.
Jaką ilość preparatu stosować?
Ilość kremu nie mniejszą niż połowa łyżeczki nakładamy na okolice twarzy, szyi i każdej kończyny górnej.
Ilość kremu wynoszącą nie mniej niż 1 łyżka stołowa nakładamy na skórę grzbietu, klatki piersiowej i kończyn dolnych. Preparaty nakładamy około 20 min przed ekspozycją na słońce ze względu na opóźnione działanie. Wtedy ich skuteczność jest największa.
Musimy pamiętać, że filtry po ekspozycji na słońce tracą skuteczność. Preparaty nakładamy więc co ok. 1,5h ekspozycji na słońce, a także po każdej kąpieli wodnej czy aktywności fizycznej, gdy skóra się poci.
Wiele kosmetyków do codziennego stosowania zawiera filtry UV. Są to kremy, balsamy do ust, pudry i podkłady. Warto wybierać tego typu produkty, by dodatkowo chronić skórę przed złym wpływem promieniowania UV.
UWAGA!
Nie istnieje coś takiego jak zdrowa opalenizna. Promienie słoneczne są przyczyną fotostarzenia się skóry i indukują powstanie nowotworów. Korzystajmy więc z nich z rozwagą i umiarem!


Jestem studentką V roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W obecnym czasie zajmuję się pisaniem pracy magisterskiej w katedrze Farmakologii z Farmakodynamiką. Interesuję się zdrowym odżywianiem, szczególnie pod kątem diety bazującej na roślinach. Uwielbiam zwierzęta, podróże i aktywny tryb życia. W wolnych chwilach zgłębiam tajniki medytacji mindfulness, praktyki jogi i wiedzy na temat kultur azjatyckich.