Ćwiczenie mięśni Kegla – dla zdrowia i lepszych doznań.

Mięśnie Kegla – co to właściwie jest?

Nazwa mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, pochodzi od nazwiska lekarza Arnolda Henry’ego Kegla, który jest autorem naukowych podstaw rehabilitacji tych mięśni. Większość kobiet nie odczuwa ich istnienia na co dzień. Jednak część z nich w okresie przedmiesiączkowym lub okołoowulacyjnym odczuwa nieprzyjemne napięcie tych mięśni. Są one umiejscowione na samym dnie miednicy, a ich zadaniem jest utrzymywanie organów wewnętrznych takich jak pęcherz moczowy, narządy płciowe, odbytnica czy kanał odbytu, we właściwym miejscu. Ich dobra kondycja jest bardzo istotna w trakcie ciąży i porodu a także podczas współżycia.

Ciąża – trudny okres dla mięśni dna miednicy.

Jedną z sytuacji znacząco obciążających mięśnie dna miednicy jest niewątpliwie ciąża. Szczególnie rosnąca macica powoduje zwiększenie ich obciążenia. Niedostateczne ich wyćwiczenie może powodować przykre skutki takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, np. w wyniku kaszlu, kichania czy śmiechu. W skrajnych przypadkach może dojść do nietrzymania kału czy obniżenia narządów, a nawet do przedwczesnego rozwierania szyjki macicy, co może skutkować przedwczesnym porodem. Popuszczanie moczu może także mieć negatywny wpływ na samopoczucie i psychikę kobiety, np. gdy taka sytuacja zdarzy się w towarzystwie innych ludzi. Warto więc zadbać o mięśnie Kegla, szczególnie w okresie ciąży. W tym celu należy stosować się do kilku wskazówek:

  • oddawaj mocz wtedy, gdy czujesz potrzebę – nie wstrzymuj moczu, ale również nie oddawaj go „na zapas”;
  • przynajmniej raz dziennie wykonuj ćwiczenia mięśni dna miednicy;
  • w ciąży bądź aktywna, korzystaj z zajęć gimnastycznych dla ciężarnych prowadzonych przez profesjonalistów;
  • dbaj o swój układ trawienny – unikaj zaparć;
  • pamiętaj o wypijaniu co najmniej dwóch litrów wody dziennie.

Przykładowe ćwiczenia mięśni Kegla bezpieczne dla kobiet w ciąży i w połogu można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Rodzić po Ludzku. Wykonując je, kobiety powinny trzymać się zasad takich jak np. zachowanie naturalnego rytmu oddychania (nie wolno wstrzymywać powietrza), przyjęcie odpowiedniej pozycji czy dostosowanie intensywności treningu do swoich możliwości.

kobieta w ciąży na molo

Wpływ rozwiniętych mięśni Kegla na życie seksualne.

Te niepozorne mięśnie w ogromnym stopniu wpływają na doznania seksualne kobiety. Dzieje się tak dlatego, że ścianki pochwy nie są zbyt wrażliwe. To właśnie mięśnie dna miednicy poprzez swoje skurcze poprawiają ukrwienie łechtaczki odpowiedzialnej za odczucie rozkoszy. Dlatego im bardziej wyćwiczone mięśnie, tym szanse na częstsze, mocniejsze i dłuższe orgazmy zdecydowanie rosną.

Kobiety, które regularnie dbają o ćwiczenie swoich mięśni dna miednicy i poszukują inspiracji by urozmaicić życie erotyczne z pewnością zainteresuje technika kabazza zwana singapurskim pocałunkiem. Wywodzi się ona z Indii i polega na doprowadzeniu mężczyzny do orgazmu tylko i wyłącznie skurczami mięśni pochwy, głównie chodzi tutaj o mięśnie Kegla. Jest to sztuka trudna, ale możliwa do nauczenia. W wielu krajach prowadzone są kursy techniki kabazza, które trwają nawet kilka miesięcy. Perspektywa takich niesamowitych doznań może być świetną motywacją do regularnego ćwiczenia tych „magicznych” mięśni. Zatem do dzieła!

Jak trenować?

Istnieje kilka metod ćwiczenia mięśni Kegla. Podstawowa polega na wykonywaniu ćwiczeń opracowanych przez samego twórcę tego treningu. W tym celu należy zaciskać mięśnie dna miednicy na 8-10 sekund a następnie rozluźnić je. Na początku powinno to być 5 powtórzeń w krótkich odstępach czasu. Następnie w miarę wzmacniania się mięśni ilość powtórzeń można zwiększać stopniowo do 25. W ciągu dnia zaleca się 3 serie ćwiczeń.
Drugim sposobem na wzmocnienie mięśni jest stopniowe napinanie mięśni, coraz mocniej, aż do uczucia maksymalnego ich napięcia. Wówczas należy je w takim samym tempie rozluźniać.

Alternatywą dla powyższych ćwiczeń może być stosowanie kulek gejszy. Najczęściej są to dwie kulki połączone ze sobą sznureczkiem, które zawierają w sobie mniejsze kulki, dzięki czemu przy potrząsaniu grzechoczą. Grzechotanie wprawia w drgania mięśnie Kegla, co powoduje ich mimowolne skurcze. Kulki gejszy maja nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także powodują większe doznania seksualne.

Mięśnie Kegla u mężczyzn.

Nie każdy ma świadomość, że mięśnie Kegla posiadają także mężczyźni. Znajdują się one między nasadą penisa a odbytem. Tak jak w przypadku kobiet, mężczyźni również powinni dbać o te partie mięśni. Płynie z tego wiele korzyści takich jak:

  • mocniejsza i dłuższa erekcja,
  • intensywniejsze orgazmy,
  • kontrolowany wytrysk,
  • brak problemów z oddawaniem moczu.

Bez względu na płeć czy wiek, warto więc ćwiczyć mięśnie Kegla. Systematyczny „trening” daje efekty dopiero po kilku tygodniach, jednak jest to bardzo inwestycja we własne zdrowie. Dodatkową motywacją mogą być bardziej intensywne, a może nawet całkiem nowe doznania w sypialni. Niewątpliwą zaletą takich ćwiczeń jest możliwość ich wykonywania w każdym miejscu i każdej sytuacji bez wiedzy otaczających nas osób. Warto zacząć swój trening już dziś!

Kobieta na dworze

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.

Aneta Parzych

Młoda matka, pasjonatka zdrowego odżywiania i trybu życia. Od trzech lat szczęśliwa mężatka. Z wykształcenia dietetyk i zapalony copywriter. Kocham długie górskie wędrówki, a Bieszczady to mój drugi dom.