logo apteki internetowej
tania apteka lublin - logo
koszyk z produktami
0
Koszyk
0 zł

 

    

Nurofen ibuprofen 200 mg leki przeciwbólowe tabletki powlekane 12 szt


Nurofen ibuprofen 200 mg leki przeciwbólowe tabletki powlekane 12 szt
Zdjęcie ma charakter informacyjny. Rzeczywisty wygląd produktu może się różnić od prezentowanego na zdjęciu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne zmiany w wyglądzie produktu dokonane przez producenta
7,95 zł

producent:

RECKITT BENCKISER POLAND S.A.

rodzaj:

Lek

miara:
12 tabl. (blister)
kraj:
POLSKA
EAN:
5909990706822


Nurofen ibuprofen 200 mg leki przeciwbólowe tabletki powlekane 12 szt - Opis produktu




Skład
1 tabl. powl. zawiera 200 mg lub 400 mg ibuprofenu; 1 kaps. elastyczna zawiera 200 mg lub 400 mg ibuprofenu.

Działanie
Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo przez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej; przeciwobrzękowo, poprawia ruchomość stawów i usuwa uczucie zdrętwienia w stawach. W bólach miesiączkowych zmniejsza stężenie PGF2? i PGE2, przez co łagodzi stany skurczowe w miednicy małej, zmniejsza napięcie mięśnia macicy. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 h po podaniu tabletki powlekanej oraz po 30-70 min po podaniu kaps. elastycznej. W 90% wiąże się z białkami osocza, ale w dawkach terapeutycznych nie wypiera z powiązań z białkami (w odróżnieniu od innych pochodnych kwasu propionowego) doustnych leków przeciwzakrzepowych. Przenika do jam stawowych, gdzie stężenie leku utrzymuje się stosunkowo długo, nawet po zmniejszeniu stężenia we krwi. Metabolizowany jest w wątrobie do pochodnych hydroksylowych i karboksylowych. T0,5 wynosi 2 h. Wydalany jest z moczem w 60-90% w postaci metabolitów; nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie.

Wskazania
Do stosowania doraźnego w słabych lub umiarkowanych bólach różnego pochodzenia (ból głowy, bóle zębów, mięśniowe, stawowe, kostne, nerwobóle, bolesne miesiączkowanie); w gorączce (m.in. w grypie, przeziębieniu lub innych chorobach zakaźnych).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość składniki preparatu. Reakcje nadwrażliwości na inne NLPZ objawiające się nieżytem nosa, skurczem oskrzeli lub pokrzywką. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, stwierdzane jako następstwo podania NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, nerek, serca. Skaza krwotoczna. Dzieci poniżej 12 r.ż. III trymestr ciąży. Nie stosować łącznie z innymi NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami COX-2.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z układowym toczniem rumieniowatym lub innymi chorobami tkanki łącznej; chorobami przewodu pokarmowego oraz przewlekłymi zapalnymi chorobami jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna); nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami czynności serca; zaburzeniami czynności nerek; zaburzeniami czynności wątroby; zaburzeniami krzepliwości krwi; u osób z astmą oskrzelową oraz innymi chorobami alergicznymi (zażycie preparatu może wywołać skurcz oskrzeli). Ostrożnie stosować u pacjentów otrzymujących leki przeciwzakrzepowe, doustne kortykosteroidy, preparaty przeciwpłytkowe, w tym małe dawki aspiryny oraz u osób w podeszłym wieku (istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji). Preparat Nurofen Ultrafast oraz Nurofen Ultra Forte ostrożnie stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Ciąża i okres karmienia piersią
W III trymestrze ciąży preparat jest przeciwwskazany (może wywołać u płodu nadciśnienie płucne oraz przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, a u matki zahamować czynność skurczową macicy). W I i II trymestrze ciąży preparat może być stosowany jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Ibuprofen i jego metabolity mogą w niewielkich ilościach przenikać do mleka matki. W dawkach zalecanych dla ww. wskazań przy krótkotrwałym stosowaniu nie ma konieczności odstawienia niemowląt od piersi. Ibuprofen może zaburzać płodność u kobiet poprzez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po odstawieniu preparatu - nie zaleca się podawania leku kobietom planującym ciążę.

Działanie niepożądane
Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności; ból głowy; pokrzywka, świąd. Rzadko: biegunka, wzdęcie, zaparcie, wymioty. Bardzo rzadko: owrzodzenie żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego; oliguria, obrzęk, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, retencja sodu; zaburzenia czynności wątroby; anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza; rumień wielopostaciowy; obrzęk twarzy, języka, krtani, duszność, tachykardia, obniżenie ciśnienia tętniczego, wstrząs, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli. W pojedynczych przypadkach, u pacjentów z istniejącymi zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączkę, dezorientację.

Interakcje
Nie należy stosować ibuprofenu jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym, innymi NLPZ i kortykosteroidami ze względu na zwiększenie ryzyka występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Ibuprofen zmniejsza skuteczność działania leków hipotensyjnych i moczopędnych, nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz może wydłużyć czas krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie zydowudyną. Zwiększa stężenie litu i metotreksatu we krwi.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: zazwyczaj 200-400 mg ibuprofenu co 4-6 h. Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 1200 mg. Tabletki lub kapsułki popić płynem; należy połykać w całości (nie żuć i nie ssać).

ACL
płatności online w aptece internetowej