Aerozol do uszu Axotonil - opis produktu
Skład
Substancja czynna: choliny salicylan (Cholini salicylas). 1ml roztworu zawiera 440mg choliny salicylanu oraz substancje pomocnicze: glicerol, etanol 96%, woda oczyszczona. Pojedyncza dawka aerozolu zawiera 0,05ml roztworu.
Działanie
Salicylan choliny to pochodna kwasu salicylowego, jest to substancja zaliczana do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Salicylan choliny został zawarty w produkcie leczniczym Axotonil 440mg/ml. Dzięki niemu lek stosowany miejscowo działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo salicylan choliny wykazuje słabe działanie bakteriobójcze wobec niektórych drobnoustrojów. Lek zmniejsza ból i stan zapalny występujący przy zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego. Ponadto aerozol do uszu zawiera glicerol, który działa nawilżająco na przewód słuchowy, a także rozpuszcza i zmiękcza nagromadzoną tam woskowinę, tym samym ułatwia jej usuwanie. Preparat nie zawiera konserwantów. Lek nie wykazuje działania ogólnoustrojowego.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Axotonil 440mg/ml aerozol do uszu wskazany do stosowania w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego, które objawiają się bólem, świądem oraz zaczerwienieniem. Można stosować także do zmiękczania stwardniałej woskowiny (korka woskowinowego) przed zabiegiem płukania zewnętrznego przewodu słuchowego. Lek dla osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy pamiętać, że każdy ból ucha jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Jeśli pojawią się dodatkowe objawy – gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, zawroty głowy, wyciek z ucha lub podejrzenie obecności ciała obcego w przewodzie słuchowym, należy skonsultować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu z błonami śluzowymi oczu, nosa, ust. Nie stosować doustnie. Nie aplikować na otwarte rany. Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie stosować poniżej 18. roku życia.
Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość stosowania należy omówić z lekarzem. Nie stosować jednocześnie z innymi lekami, które stosuje się miejscowo do zewnętrznego przewodu słuchowego. Należy pamiętać, że jednoczesne stosowanie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi może wpływać na nasilenie działania miejscowego leku. Lek zawiera etanol – 6,59mg alkoholu (etanolu) w każdym 0,05ml roztworu (1 dawka), co może wywoływać uczucie pieczenia uszkodzonej skóry. Produkt łatwopalny – nie stosować w pobliżu źródeł ognia i źródeł zapłonu.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku i inne salicylany (np. kwas acetylosalicylowy). Nie stosować w przypadku krwawienia lub wycieku wydzieliny z ucha. Nie stosować w przypadku silnego bólu ucha przebiegającego z pogorszeniem słuchu. Nie stosować w przypadku wcześniej rozpoznanego uszkodzenia błony bębenkowej (pęknięcie lub przerwanie ciągłości błony). Nie stosować u młodzieży i dzieci poniżej 18. roku życia.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Częstość nieznana: miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, świąd skóry). U osób z perforacją błony bębenkowej podczas leczenia może dojść do uszkodzenia słuchu.
Dawkowanie
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Stosować miejscowo – aplikować do przewodu słuchowego zewnętrznego. •Osoby dorosłe: zalecana dawka – w przypadku krótkotrwałego, miejscowego leczenia objawowego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego: zwykle stosować 1 dawkę do przewodu słuchowego zewnętrznego co 6-8 godzin. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż przez 3 dni; w przypadku zmiękczania stwardniałej woskowiny przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego: zwykle stosować 1 dawkę do przewodu słuchowego zewnętrznego co 12 godzin. Stosować przez 4 dni. Przed pierwszym zastosowaniem należy napełnić dozownik, naciskając energicznie pompkę dozownika (butelka ma być ustawiona pionowo, a dysza skierowana w powietrze). W przypadku, gdy lek nie był stosowany przez minimum dwa dni, należy ponowić przygotowanie dozownika, rozpylając go w powietrze dwa razy.
Stosowanie:
płatek ucha delikatnie pociągnąć w kierunku od szyi, końcówkę dozownika skierować do leczonego ucha. Rozpylić dawkę leku. Nadmiar płynu należy wytrzeć czystą chusteczką. Do ucha, do którego podano lek, nie powinna dostać się woda. W przypadku, gdy po 3 dniach leczenia nie ma poprawy lub objawy się pogorszyły, należy skonsultować się z lekarzem.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu