Opis produktu
Jak działa Aspirin®?
Substancją czynną Aspirin® jest kwas acetylosalicylowy. Mechanizm działania kwasu acetylosalicylowego jest szeroko udokumentowany i opisany w dostępnej literaturze. Kwas acetylosalicylowy hamuje produkcję niektórych substancji w ludzkim organizmie (znanych jako prostaglandyny) pośredniczących w powstawaniu bólu, gorączki i stanów zapalnych, które mogą towarzyszyć urazom. Dzięki temu łagodzi ból, obniża gorączkę i leczy stany zapalne.
Czy Aspirin® jest dobrze tolerowana?
Każdy lek, szczególnie gdy jest stosowany bez kontroli lekarza lub farmaceuty, może powodować działania niepożądane. Kwas acetylosalicylowy jest używany przez ludzi na całym świecie od ponad 100 lat, dzięki czemu jego bezpieczeństwo dla zdrowia jest dobrze poznane. Szczegółowe informacje na temat działań niepożądanych Aspirin® znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli podejrzewasz, że po przyjęciu Aspirin® pojawiły się u Ciebie działania niepożądane wymienione lub niewymienione w ulotce, przerwij stosowanie leku i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy Aspirin® wchodzi w reakcje z innymi lekami?
Kwas acetylosalicylowy zazwyczaj nie wpływa na działanie większości przepisanych przez lekarza lekarstw. Mimo to, jeśli przyjmujesz inne leki, przed rozpoczęciem przyjmowania kwasu acetylosalicylowego zalecamy skonsultowanie się z lekarzem.
Nie należy stosować Aspirin® wraz z lekiem metotreksat, podawanym w dawkach powyżej 15 mg na tydzień.
Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeżeli pacjent stosuje leki zmniejszające krzepliwość krwi, leki przeciwcukrzycowe, leki na dnę moczanową, leki przeciwdepresyjne, leki moczopędne, niektóre leki na nadciśnienie. Inne informacje dotyczące ewentualnych interakcji z innymi lekami oraz pozostałego ryzyka można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.
Czy mogę stosować Aspirin® jeśli mam cukrzycę?
Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania Aspirin®, ale działanie niektórych leków przeciwcukrzycowych może zostać zaburzone przez kwas acetylosalicylowy. W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ to właśnie on ma najpełniejsze informacje związane z historią choroby i zażywanymi lekami, dlatego będzie w stanie udzielić najlepszej odpowiedzi na to pytanie.
W jaki sposób Aspirin® oddziałuje na krew?
Ze względu na swój mechanizm działania, to jest hamowanie enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego m.in. za wytwarzanie prostaglandyn i tromboksanów, Aspirin® może powodować zahamowanie krzepnięcia krwi. Jest to zarówno potencjalne działanie niepożądane, ponieważ może przyczynić się do krwawień, jak i działanie wykorzystywane w lecznictwie. Na rynku istnieją leki zawierające kwas acetylosalicylowy, wykorzystywane w medycynie w celu zapobiegania zawałom serca i udarom mózgu.
Czy można zażywać Aspirin® w trakcie ciąży?
Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego chyba, że na wyraźne polecenie lekarza i pod jego ścisłym nadzorem.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu