logo apteki internetowej
tania apteka lublin - logo
koszyk z produktami
0
Koszyk
0 zł

Aspirin C x 20 tabletki musuj─ůce


Aspirin C x 20 tabletki musuj─ůce
Zdj─Öcie ma charakter informacyjny. Rzeczywisty wygl─ůd produktu mo┼╝e si─Ö r├│┼╝ni─ç od prezentowanego na zdj─Öciu. Nie ponosimy odpowiedzialno┼Ťci za ewentualne zmiany w wygl─ůdzie produktu dokonane przez producenta
27,95 zł

producent:
BAYER SP. Z O.O.
rodzaj:
Lek
miara:
20 tabl.
kraj:
POLSKA
EAN:
5909990192823


Opis produktu


ASPIRIN C, 400 mg + 240 mg, tabletki musuj─ůce
(Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum)
1. CO TO JEST LEK ASPIRIN C I W JAKIM CELU SI─ś GO STOSUJE
Aspirin C zawiera kwas acetylosalicylowy, kt├│ry dzia┼éa przeciwb├│lowo, przeciwzapalnie i przeciwgor─ůczkowo oraz witamin─Ö C, kt├│rej dodatek jest korzystny w przebiegu chor├│b przezi─Öbieniowych, podczas kt├│rych wyst─Öpuje zwi─Ökszone zapotrzebowanie na witamin─Ö C.
Wskazania do stosowania:
Objawowe leczenie dolegliwo┼Ťci b├│lowych o ma┼éym i (lub) umiarkowanym nasileniu (np: b├│le g┼éowy, b├│le z─Öb├│w, b├│le mi─Ö┼Ťniowe).
Objawowe leczenie dolegliwo┼Ťci b├│lowych i gor─ůczki w przebiegu przezi─Öbienia i grypy.
.
2. INFORMACJE WA┼╗NE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU ASPIRIN C
Kiedy nie stosowa─ç leku Aspirin C:
- je┼Ťli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na substancje czynne, inne salicylany lub

którykolwiek z pozostałych składników leku Aspirin C,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpuje skaza krwotoczna,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpuje choroba wrzodowa ┼╝o┼é─ůdka lub dwunastnicy,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpuje ci─Ö┼╝ka niewydolno┼Ť─ç serca lub ci─Ö┼╝ka niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby lub ci─Ö┼╝ka niewydolno┼Ť─ç nerek,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpuj─ů napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywo┼éane podaniem salicylan├│w

lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- je┼Ťli pacjent stosuje jednocze┼Ťnie lek metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w

dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
- je┼Ťli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ci─ů┼╝y,
- u dzieci do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowej.

Kiedy zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç stosuj─ůc lek Aspirin C
- je┼Ťli pacjentka jest w pierwszym i drugim trymestrze ci─ů┼╝y,
- je┼Ťli pacjentka karmi piersi─ů,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpuje nadwra┼╝liwo┼Ť─ç na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizuj─ůce,
- je┼Ťli pacjent stosuje jednocze┼Ťnie leki przeciwzakrzepowe, np. pochodne kumaryny, heparyny,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpuje zaburzona czynno┼Ť─ç w─ůtroby lub nerek,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpowa┼éa w przesz┼éo┼Ťci choroba wrzodowa lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
- je┼Ťli u pacjenta wyst─Öpuje choroba genetyczna polegaj─ůca na niedoborze enzymu - dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Kwas acetylosalicylowy mo┼╝e powodowa─ç skurcz oskrzeli i wywo┼éywa─ç napady astmy lub inne reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci. Na reakcje takie szczeg├│lnie nara┼╝eni s─ů pacjenci z astm─ů oskrzelow─ů, przewlek┼éymi chorobami uk┼éadu oddechowego, katarem siennym, polipami b┼éony ┼Ťluzowej nosa oraz u kt├│rych wyst─Öpuj─ů reakcje alergiczne na inne substancje (np. reakcje sk├│rne, ┼Ťwi─ůd, pokrzywka).
Pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi (w┼é─ůcznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja z─Öba) powinni poinformowa─ç lekarza o przyjmowaniu leku Aspirin C.
Kwas acetylosalicylowy, nawet w ma┼éych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. U pacjent├│w ze sk┼éonno┼Ťci─ů do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego lek mo┼╝e spowodowa─ç napad dny moczanowej.
W zwi─ůzku z mo┼╝liwo┼Ťci─ů wyst─ůpienia zespo┼éu ReyeÔÇÖa - rzadkiej, ale powa┼╝nej choroby - lek mo┼╝e by─ç zastosowany w przebiegu chor├│b gor─ůczkowych u dzieci i m┼éodzie┼╝y poni┼╝ej 12 lat wy┼é─ůcznie na zlecenie lekarza.
Preparat ten nale┼╝y do grupy lek├│w, kt├│re mog─ů niekorzystnie wp┼éywa─ç na p┼éodno┼Ť─ç kobiet. Dzia┼éanie to jest przemijaj─ůce i ust─Öpuje po zako┼äczeniu terapii.
Stosowanie leku Aspirin C z innymi lekami
Nale┼╝y powiedzie─ç lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ tych, kt├│re wydawane s─ů bez recepty.
Nale┼╝y zastosowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç stosuj─ůc lek Aspirin C z nast─Öpuj─ůcymi lekami, gdy┼╝ kwas acetylosalicylowy nasila:
- dzia┼éanie toksyczne metotreksatu na szpik kostny; nie nale┼╝y stosowa─ç kwasu acetylosalicylowego jednocze┼Ťnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzie┼ä lub wi─Ökszych; jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych ni┼╝ 15 mg na tydzie┼ä wymaga zachowania szczeg├│lnej ostro┼╝no┼Ťci;
- dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny, heparyna), lek├│w trombolitycznych (rozpuszczaj─ůcych skrzepy wewn─ůtrznaczyniowe, np. streptokinaza, urokinaza) i hamuj─ůcych agregacj─Ö (zlepianie) p┼éytek krwi (np. tyklopidyna), co mo┼╝e powodowa─ç zwi─Ökszone ryzyko wyd┼éu┼╝enia czasu krwawienia i krwotok├│w;
- ryzyko wyst─ůpienia choroby wrzodowej i krwawie┼ä z przewodu pokarmowego, je┼Ťli jest stosowany jednocze┼Ťnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w du┼╝ych dawkach, lub je┼Ťli w czasie leczenia spo┼╝ywany jest alkohol; po zako┼äczeniu przyjmowania glikokortykosteroid├│w dzia┼éaj─ůcych og├│lnoustrojowo (z wyj─ůtkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zast─Öpcza w chorobie Addisona) zwi─Öksza si─Ö ryzyko przedawkowania salicylan├│w;
- działanie digoksyny (lek stosowany w chorobach serca), gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu;
- działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika;
- działanie toksyczne kwasu walproinowego (lek stosowany m.in. w padaczce), który z kolei nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego.

Nale┼╝y zastosowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç stosuj─ůc lek Aspirin C z nast─Öpuj─ůcymi lekami gdy┼╝ kwas acetylosalicylowy os┼éabia dzia┼éanie:
- lek├│w przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwi─Ökszaj─ůcych wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co mo┼╝e powodowa─ç nasilenie objaw├│w dny moczanowej;
- lek├│w moczop─Ödnych;
- niekt├│rych lek├│w przeciwnadci┼Ťnieniowych (z grupy tzw. inhibitor├│w konwertazy angiotensyny, np. kaptopryl, enalapryl).

Aspirin C mo┼╝na stosowa─ç jednocze┼Ťnie z wy┼╝ej wymienionymi lekami (opr├│cz metotreksatu stosowanego w dawkach 15 mg na tydzie┼ä lub wi─Ökszych) wy┼é─ůcznie po konsultacji z lekarzem. 3
Stosowanie leku Aspirin C z jedzeniem i piciem:
Lek nale┼╝y przyjmowa─ç po posi┼éku z du┼╝─ů ilo┼Ťci─ů p┼éynu.
Ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů
Lek Aspirin C jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ci─ů┼╝y, gdy┼╝ mo┼╝e powodowa─ç komplikacje w okresie oko┼éoporodowym, zar├│wno u matki jak i u noworodka.
W pierwszym i drugim trymestrze przed zastosowaniem leku nale┼╝y poradzi─ç si─Ö lekarza. Kobiety karmi─ůce piersi─ů powinny skontaktowa─ç si─Ö z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek nie ma wpływu.
3. JAK STOSOWA─ć LEK ASPIRIN C
Lek Aspirin C nale┼╝y zawsze stosowa─ç zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku w─ůtpliwo┼Ťci nale┼╝y ponownie skontaktowa─ç si─Ö lekarzem lub farmaceut─ů. Zazwyczaj stosowana dawka leku Aspirin C, to:
- doro┼Ťli: jednorazowo od 1 do 2 tabletek musuj─ůcych. W razie konieczno┼Ťci dawka jednorazowa mo┼╝e by─ç powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie nale┼╝y przyjmowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 8 tabletek na dob─Ö.
- dzieci w wieku powy┼╝ej 9 lat: jednorazowo 1 tabletk─Ö. W razie konieczno┼Ťci dawka jednorazowa mo┼╝e by─ç powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie nale┼╝y przyjmowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 3 tabletki na dob─Ö.
Tabletki nale┼╝y przyjmowa─ç doustnie, po posi┼ékach, z du┼╝─ů ilo┼Ťci─ů p┼éynu.
Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
Uwaga: alkohol mo┼╝e zwi─Ökszy─ç ryzyko wyst─ůpienia dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenie b┼éony ┼Ťluzowej lub krwawienia.
Za┼╝ycie wi─Ökszej ni┼╝ zalecana dawki leku Aspirin C
Zatrucie lekiem Aspirin C może być spowodowane długotrwałym przyjmowaniem leku (łagodne zatrucie) lub przedawkowaniem (ciężkie zatrucie), które może zagrażać życiu, np. po przypadkowym przyjęciu leku przez dzieci lub osoby w podeszłym wieku.
Objawami ┼éagodnego zatrucia s─ů: zawroty g┼éowy (w tym pochodzenia b┼é─Ödnikowego), szumy uszne, g┼éuchota, nadmierne pocenie si─Ö, nudno┼Ťci i wymioty, b├│l g┼éowy, spl─ůtanie (zaburzenia ┼Ťwiadomo┼Ťci z dezorientacj─ů, zaburzeniami my┼Ťlenia i mowy, urojeniami, omamami, l─Ökiem oraz pobudzeniem psychoruchowym), przyspieszony oddech, zbyt g┼é─Öboki oddech oraz objawy alkalozy oddechowej (mroczki przed oczami, omdlenie).
W przypadku zatrucia ci─Ö┼╝kiego mog─ů wyst─ůpi─ç ponadto: wysoka gor─ůczka, zaburzenia uk┼éadu oddechowego (a┼╝ do zatrzymania oddechu i uduszenia), zaburzenia pracy serca i naczy┼ä krwiono┼Ťnych (od nier├│wnego rytmu serca, niskiego ci┼Ťnienia a┼╝ do zatrzymania pracy serca), utrata p┼éyn├│w i elektrolit├│w (od odwodnienia, sk─ůpomoczu [zmniejszenie ilo┼Ťci moczu dobowego poni┼╝ej 400-500 ml u doros┼éych] a┼╝ do niewydolno┼Ťci nerek), wzrost lub obni┼╝enie st─Ö┼╝enia glukozy we krwi (szczeg├│lnie u dzieci), ketoza, krwawienia z uk┼éadu pokarmowego, zaburzenia krzepni─Öcia krwi, zaburzenia neurologiczne objawiaj─ůce si─Ö letargiem, spl─ůtaniem a┼╝ do ┼Ťpi─ůczki i napadu drgawkowego.
W przypadku przyj─Öcia wi─Ökszej ni┼╝ zalecana dawki leku nale┼╝y niezw┼éocznie zwr├│ci─ç si─Ö do lekarza lub farmaceuty, a w przypadku ci─Ö┼╝kiego zatrucia Upacjenta nale┼╝y natychmiast przewie┼║─ç do szpitalaU. Leczenie zatrucia polega na wykonaniu p┼éukania ┼╝o┼é─ůdka, podaniu w─Ögla aktywowanego, zastosowaniu diurezy alkalicznej. W ci─Ö┼╝kich zatruciach mo┼╝e by─ç konieczna forsowana diureza alkaliczna, dializa otrzewnowa lub hemodializa. 4
Pomini─Öcie za┼╝ycia leku AspirinP PC:
W przypadku pomini─Öcia dawki leku i utrzymywania si─Ö dolegliwo┼Ťci nale┼╝y przyj─ů─ç nast─Öpn─ů dawk─Ö leku Aspirin C. Nie nale┼╝y stosowa─ç dawki podw├│jnej w celu uzupe┼énienia pomini─Ötej dawki.
4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Jak ka┼╝dy lek, Aspirin C mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie u ka┼╝dego one wyst─ůpi─ů.
UZaburzenia ┼╝o┼é─ůdka i jelit
B├│le ┼╝o┼é─ůdka i brzucha, zgaga, nudno┼Ťci, wymioty, niestrawno┼Ť─ç, zapalenie przewodu pokarmowego, potencjalnie zagra┼╝aj─ůce ┼╝yciu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone (do krwawie┼ä dochodzi tym cz─Ö┼Ťciej im wi─Öksza jest dawka); choroba wrzodowa ┼╝o┼é─ůdka lub dwunastnicy, perforacja.
UZaburzenia w─ůtroby i dr├│g ┼╝├│┼éciowych:
W rzadkich przypadkach opisano przemijaj─ůce zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (zwi─Ökszenie aktywno┼Ťci aminotransferaz).
UZaburzenia układu nerwowego:
Zawroty g┼éowy i szumy uszne, b─Öd─ůce zazwyczaj objawami przedawkowania.
UZaburzenia krwi i układu chłonnego:
Zwi─Ökszone ryzyko krwawie┼ä, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dzi─ůse┼é, z uk┼éadu moczowo-p┼éciowego), krwiaki, wyd┼éu┼╝enie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Skutkiem krwawie┼ä mo┼╝e by─ç wyst─ůpienie ostrej lub przewlek┼éej niedokrwisto┼Ťci z niedoboru ┼╝elaza albo ostrej niedokrwisto┼Ťci pokrwotocznej objawiaj─ůce si─Ö asteni─ů, blado┼Ťci─ů, hypoperfuzj─ů a tak┼╝e nieprawid┼éowymi wynikami bada┼ä laboratoryjnych.
UZaburzenia naczyniowe:
Wylew krwi do m├│zgu (szczeg├│lnie u pacjent├│w z niekontrolowanym nadci┼Ťnieniem i (lub) jednocze┼Ťnie stosuj─ůcych inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagra┼╝aj─ůcy ┼╝yciu.
UZaburzenia nerek i dr├│g moczowych:
W rzadkich przypadkach po d┼éugotrwa┼éym stosowaniu du┼╝ych dawek kwasu acetylosalicylowego zanotowano martwic─Ö brodawek nerkowych i ┼Ťr├│dmi─ů┼╝szowe zapalenie nerek.
UZaburzenia układu immunologicznego:
Reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci z objawami klinicznymi i nieprawid┼éowymi wynikami odpowiednich bada┼ä laboratoryjnych takie jak: astma, ┼éagodne do umiarkowanych reakcje obejmuj─ůce sk├│r─Ö, uk┼éad oddechowy, uk┼éad sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrz─Ök (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, i bardzo rzadko ci─Ö┼╝kie reakcje, w tym wstrz─ůs anafilaktyczny.
UZaburzenia układu oddechowego:U
Astma oskrzelowa
D┼éugotrwa┼ée przyjmowanie preparat├│w zawieraj─ůcych kwas acetylosalicylowy mo┼╝e by─ç przyczyn─ů b├│lu g┼éowy, kt├│ry nasila si─Ö podczas przyjmowania kolejnych dawek.
D┼éugotrwa┼ée przyjmowanie preparat├│w przeciwb├│lowych, szczeg├│lnie zawieraj─ůcych kilka substancji czynnych mo┼╝e prowadzi─ç do ci─Ö┼╝kiego zaburzenia czynno┼Ťci nerek i niewydolno┼Ťci nerek.
ÔÇó Je┼╝eli wyst─ůpi─ů fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, nale┼╝y odstawi─ç lek i zg┼éosi─ç si─Ö do lekarza.
ÔÇó Objawem ci─Ö┼╝kiej reakcji nadwra┼╝liwo┼Ťci mo┼╝e by─ç: obrz─Ök twarzy i powiek, obrz─Ök j─Özyka i krtani ze zw─Ö┼╝eniem dr├│g oddechowych, trudno┼Ťci z oddychaniem, duszno┼Ť─ç a┼╝ do napad├│w astmy, przyspieszenie
czynno┼Ťci serca, nag┼ée obni┼╝enie ci┼Ťnienia t─Ötniczego a┼╝ do zagra┼╝aj─ůcego ┼╝yciu wstrz─ůsu. W przypadku wyst─ůpienia kt├│regokolwiek z wymienionych objaw├│w nale┼╝y natychmiast zapewni─ç fachow─ů opiek─Ö medyczn─ů. Powy┼╝sze reakcje mog─ů wyst─ůpi─ç nawet po pierwszym podaniu leku.

Je┼Ťli nasili si─Ö kt├│rykolwiek z objaw├│w niepo┼╝─ůdanych lub wyst─ůpi─ů jakiekolwiek objawy niepo┼╝─ůdane nie wymienione w ulotce, nale┼╝y powiadomi─ç lekarza lub farmaceut─Ö.
5. JAK PRZECHOWYWA─ć LEK ASPIRIN C
Przechowywa─ç w temperaturze poni┼╝ej 25oC.
Przechowywa─ç w miejscu niedost─Öpnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie nale┼╝y stosowa─ç leku Aspirin C po up┼éywie terminu wa┼╝no┼Ťci zamieszczonego na kartoniku.
Lek├│w nie nale┼╝y wyrzuca─ç do kanalizacji lub domowych pojemnik├│w na odpadki. Nale┼╝y zapyta─ç farmaceut─Ö co zrobi─ç z lekami, kt├│rych si─Ö ju┼╝ nie potrzebuje. Takie post─Öpowanie pomo┼╝e chroni─ç ┼Ťrodowisko.
6. INNE INFORMACJE
Co zawiera lek Aspirin C
Substancjami czynnymi leku s─ů: kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) i witamina C (Acidum ascorbicum).
Inne składniki leku to: sodu cytrynian bezwodny, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny.
Jak wygl─ůda lek Aspirin C i co zawiera opakowanie
Bia┼ée, okr─ůg┼ée tabletki pakowane w saszetki.
Opakowanie zawiera 10 lub 20 tabletek musuj─ůcych.
p┼éatno┼Ťci online w aptece internetowej